Zaplanowaliśmy poznać piękno terenów z drugiej strony Warty.  Głównym celem tego wyjazdu było zwiedzenie kościoła w Brzóstkowie i Lgowie oraz dojechanie do Śmiełowa, gdzie mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Po drodze zamierzaliśmy przepłynąć promem Wartę, zwiedzić Folwark Konny w Hermanowie oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Lutynia. Trasa była dość długa, bo licząca ok. 90 km. Przejechało ją 26 osób

Wyruszyliśmy o 800 dość szybkim tempem przez Kaczanowo i Osowo. Pierwszy krótki postój mieliśmy za Biechowem. Przed i za Gorzycami zaczęły się piaszczyste drogi leśne i polne. Na tych trudnych drogach Robert przewrócił się i wymagał  opatrzenia rany. Dalej w okolicach Czeszewa i Orzechowa asfaltowe drogi wiodły przez las. Dwa razy przystawaliśmy na krótko zanim przeprawiliśmy się promem z Orzechowa do Dębna.

Po drugiej stronie Warty pojechaliśmy do Folwarku Konnego Hermanów. W Gospodzie pod Rozbrykanym Kucem zjedliśmy pyszne ciasto. Pan Orłowski oprowadzał nas po posiadłości i bardzo ciekawie opowiadał. Pokazał nam stajnie, część hotelową, miejsca na piknik z grillem, plac zabaw oraz mini zoo. Byliśmy pod wrażeniem tego ładnego miejsca na wypoczynek niedzielny. Następnym miejscem postoju było Gospodarstwo Agroturystyczne  „Lutynia”. Panowały tam zupełnie inne klimaty: cisza, spokój, dużo wiklinowych zwierząt, dziwne chaty, stawek, fontanna oraz gospoda „pod strzechą”. Podczas gdy gospodarze przygotowywali dla nas kiełbaski i kaszanki z grilla oglądaliśmy cały teren gospodarstwa.

Posileni ale też rozleniwieni ruszyliśmy do Brzóstkowa. Tam po wjechaniu na wzniesienie, na którym stał kościół, przywitał nas ksiądz kanonik Kazimierz Walczak, dobry znajomy Zosi i Leszka. Sympatyczny proboszcz z wielkim entuzjazmem opowiadał o historii kościoła neoklasycystycznego z połowy XIX w. Pokazał nam relikwie, stary ornat. Opowiadał o swoich staraniach związanych z renowacją kościoła. U księdza w ogrodzie wypiliśmy kawę i pojechaliśmy z nim zwiedzać pałac w Śmiełowie, w którym mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Pani przewodnik szybko, ale treściwie oprowadziła nas po muzeum. Bardzo interesująco opowiadała o pobycie Mickiewicza w Wielkopolsce. Romana bardzo zaciekawiły liczne romanse poety i dopytywał o więcej informacji. W muzeum oglądaliśmy zabytkowe meble, niektóre z licznymi tajnymi skrytkami, piękne obrazy, liczne wydania utworów poety. Andrzej wykonał dużo zdjęć z zabytkowych  wnętrz. Po zrobieniu grupowego zdjęcia przed muzeum ksiądz Walczak zabrał nas jeszcze do zabytkowego, drewnianego kościoła w Lgowie. Równie interesująco opowiadał o cennych zabytkach tam zgromadzonych. Podziwialiśmy ołtarz, obrazy i malowidła na ścianach. Byliśmy oczarowani osobowością proboszcza i zaangażowaniem w ratowanie zabytków. Ludzi takich jak ksiądz kanonik już się prawie nie spotyka. Ruszyliśmy w drogę  powrotną przez Szczonów na przeprawę promową Pogorzelica- Nowa Wieś Podgórna. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Mikuszewie przy mini barze. Tymi samymi drogami wracaliśmy do domu robiąc krótkie postoje. Nasza wyprawa trwała prawie 12 godzin. Pogoda dopisywała. Było ciepło i słonecznie. Do domów wróciliśmy zmęczeni i pełni wrażeń o 1930.

Trasa

Września ->  Osowo ->  Biechowo ->  Gorzyce ->  Mikuszewo ->  Sarnice ->  Czeszewo ->  Orzechowo ->  Dębno ->  Hermanów ->  Wolica Kozia ->  Lutynia ->  Lgów ->  Brzóstków ->  Śmiełów ->  Lgów ->  Szczonów -> Pogorzelica ->  Nowa Wieś Podgórna  ->  Chlebowo ->  Mikuszewo ->  Gorzyce ->  Biechowo ->  Kaczanowo ->  Września

Galeria zdjęć

Autorzy:   Andrzej Myszkiewicz, Sławomir Tomaszewski, Grażyna Koczorowska