Celem naszej wyprawy było zwiedzenie kościoła p.w. św. Michała oraz skansenu miniatur w Pobiedziskach. Zatrzymanie się na rynku oraz wstąpienie do cukierni znanej na całą okolicę z pysznych ciast.

O godz. 800  wyruszyliśmy 20 osobową grupą w kierunku Czerniejewa. Po krótkich postojach w Czerniejewie i Wierzycach dojechaliśmy do Pobiedzisk. Jest to miasto położone na szlaku piastowskim. Legenda wiąże Pobiedziska z osobą Kazimierza Odnowiciela, który miał założyć je na miejscu zwycięskiej bitwy ze zbuntowanym Masławem. Od zwycięstwa –„pabiedy”  powstała nazwa miasta. Ksiądz proboszcz parafii p.w. św. Michała zapoznał nas z historią kościoła i jego cennymi zabytkami. Później wróciliśmy na rynek, aby zobaczyć mieszczące się przy nim kamieniczki z XIX w. oraz pomnik powstańców wielkopolskich. W cukierni przy rynku  można było wypić dobrą kawę lub herbatę i uraczyć się  pysznym  ciastem znanym na całą okolicę. Wiedząc o tym skorzystaliśmy z okazji. Rzeczywiście bardzo smaczne.

Później pojechaliśmy za miasto w kierunku Poznania i  zwiedziliśmy skansen miniatur – ekspozycję modeli zabytkowych budowli z terenu Wielkopolski (głównie ze szlaku Piastowskiego) wykonaną w skali 1:20. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Jeziercach koło wigwamu na krótki odpoczynek. Dalej jechaliśmy przez las. Do Wrześni wróciliśmy bardzo zadowoleni o godzinie 1600. Pogoda nam dopisywała na tej wyprawie. Było bardzo ciepło i słonecznie, jakby to nie był początek września a pełnia lata.

Trasa

Września ->  Czerniejewo ->  Wierzyce -> Pobiedziska  -> Czachurki  ->  Jezierce ->  Graby ->  Leśniczówka Daniele ->  Psary ->  Przyborki ->  Września

Galeria zdjęć

Autorzy:  Andrzej Myszkiewicz, Maria Stępniak