8 września siedmiu członków naszej grupy wzięło udział w XXV Rajdzie Taczanowskiego w Słupcy w 149 rocznicę Powstania Styczniowego na terenie Ziemi Wielkopolskiej.
Z Wrześni wyruszyliśmy o godz. 7.30 i starymi przetartymi szlakami dotarliśmy do Słupcy ok. godz. 9.30. Krótki postój, kawa, jakaś kanapka na skraju miasta i ruszyliśmy w kierunku parkingu przy hali sportowej MOSiR skąd startowaliśmy.

„Na dzień dobry” otrzymaliśmy pakiet startowy a w nim: mapkę trasy rajdu pociętą w puzzle, którą musieliśmy sami odpowiednio ułożyć i skleić, test wiedzy historyczno-społecznej (w większości daty) oraz opis trasy rajdu, który musieliśmy sami uzupełnić wpisując nazwy miejscowości, przez które przejeżdżaliśmy a także zadania, które musieliśmy wykonać.

Po krótkim wywiadzie, którego udzielił Mieciu ruszyliśmy w „nieznane” przez miejscowości Piotrowice Słomczyce, Kornaty Kolonia Pierwsza, Podkornaty, Kokczyn I. Po drodze musieliśmy odczytać nazwę sklepu żeglarskiego, odszukać ambonę myśliwską i odczytać jej numer.

Dotarliśmy do miejscowości Staw, w której mieścił się kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej i tutaj było sporo zadań do wykonania i odnalezienia odpowiedzi na kilka pytań: między innymi musieliśmy zmierzyć obwód platana w parku naprzeciw kościoła, policzyć ilość figurek w grocie, policzyć dzwony na terenie kościoła i odczytać napis na jednym z nich. Było też kilka pytań dotyczących poprzednich proboszczów i grobowców znajdujących się na tamtejszym cmentarzu. Po wykonaniu wszystkich zadań ruszyliśmy dalej.

Jadąc przez Strzałkowo, Łężec, Wólkę wróciliśmy do Słupcy po drodze odwiedzając jeszcze cmentarz jeniecki w okolicy Strzałkowa.

Trasa samego rajdu liczyła około 29 km. Na mecie czekała na nas grochówka.

Pogoda dopisała i w dobrych humorach wróciliśmy do Wrześni ok. godz. 17 w sumie przejeżdżając 80 km.

Maja