W niedzielę 7 października wzięliśmy w nim udział, odbywa się on zawsze jesienią i gromadzi na starcie liczne rzesze fanów pedałowania z Poznania, Suchego Lasu i okolic.

Niektórzy z rowerzystów jechali z Poznania, inni z Suchego Lasu, jeszcze inni z pod poznańskich gmin: Murowanej Gośliny, Tarnowa Podgórnego, Komornik, Moszny. Dotarli także amatorzy rowerów z Wrześni, Czempinia i Kościana. Nie zabrakło Zdzisława Obiegały – kiedyś świetnego kolarza szosowego. Towarzyszył mu obcokrajowiec – Holender. Obecni byli także uczestnicy krajowych i międzynarodowych wypraw rowerowych, jak choćby Michał Wroniecki i Zdzisław Szreder.

Uczestnicy rajdu, w asyście Straży Gminnej z Suchego Lasu, dojechali do Zielątkowa, gdzie na mecie… czekały na nich: pyszna zupa ogórkowa, chleb ze smalcem i ogórkami kiszonymi, kiełbasa z rusztu oraz pyry – parowane i z ogniska. Było wiele słodkości – między innymi rogaliki.

Na polanie w Zielątkowie odbyło się wiele konkursów, jak choćby rzucanie jabłkami do fartuchów mężczyzn, czy zrobienie postaci krokodyla z ziemniaków. Mile zaskoczeni otrzymaliśmy dyplom i nagrodę za najliczniejszą grupę zorganizowaną uczestniczącą w rajdzie.

XIV Rajd Rowerowy im. Leszka Roszczyka „Pieczona Pyra – Zielątkowo 2012″ zorganizowali wspólnie: Towarzystwo Przyjaciół·Gminy Suchy Las oraz mieszkańcy Zielątkowa (miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka z Reginą Roszczyk na czele oraz Ochotnicza Straż Pożarna).

Za rok, jesienią 2013 roku, jubileuszowe – już piętnaste spotkanie amatorów pedałowania na polanie nad Samicą Kierską w Zielątkowie.

Filip