19 października 2012 r. na zaproszenie naszej grupy przyjechał do Wrześni ”Sławek” B. Kuczyński. W środowisku rowerowym znana i lubiana postać, członek grupy rowerowej „Żwawe Dziadki” ze Śremu. Liczy sobie 69 lat, ale mimo swojego wieku jest zawsze pełen energii. To człowiek z pasją rowerową.
Zaprosiliśmy go ponieważ „Sławek” brał udział w sztafecie upamiętniającej zapomnianego wielkopolskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. Był najstarszym uczestnikiem sztafety. Przejechał w sierpniu i wrześniu 2011r. XXI i XXIV etap Polska-Ukraina oraz etap specjalny- Tunezja w grudniu 2011r.

www.afrykanowaka.pl/kazimierz-nowak

„Sławek” przyjechał do nas ze Śremu w piątkowy poranek oczywiście rowerem. Jego opiekunem podczas tego pobytu był nasz kolega i lider grupy Mieciu Koczorowski.

Pomoc w zorganizowaniu pobytu „Sławka” zapewnił nam również nasz główny sponsor- Browar Fortuna w Miłosławiu. Udostępnił nam auto, aby móc w miarę szybko przemieszczać się. W tym dniu było zaplanowane kilka spotkań w różnych miejscowościach a Sławek na każdą prezentację zabierał swój rower. Odwiedził szkoły, z których dzieci najliczniej brały  udział w naszych rajdach. To taki mały dowód naszego uznania dla nich i sposób ich wyróżnienia. Prezentacje, które Sławek pokazał miały na celu przybliżenie postaci Kazimierza Nowaka.

Pierwsza prezentacja odbyła się w szkole w Chwalibogowie o godz. 9.00. To spotkanie pilotowała nasza koleżanka Grażyna. Pokaz trwał godzinę  i uczestniczyło w nim ponad setka dzieci. Po zakończeniu dzieci zadawały dużo pytań, oglądały rower.

Podobnie było w szkole w Otocznej, gdzie o godz. 10.40 na spotkanie za Sławkiem przybyła również setka dzieci pod opieką pani Kasi Kaźmierczak. Byli bardzo zaciekawieni opowieściami o wyprawie do Afryki.

Kolejna prezentacja odbyła się w sali gimnastycznej w szkole nr.6 o godz. 11.50. Na spotkanie ze „Sławkiem” Bogusławem Kuczyńskim przyszło ok. 150 dzieci ze Szkół Podstawowych nr. 6 i nr. 4 pod opieką pani Elżbiety Obarskiej i Jurka Marosza – ludzi „zakręconych rowerowo”. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie, było widać ich zainteresowanie. Sławek zrobił na nich ogromne wrażenie.

Ostatnia prezentacja odbyła się o godz. 18.00, również w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr. 6. Przyszło na nią ok. 30 osób, w tym członkowie naszej grupy. Po zakończeniu Sławek odpowiadał na wiele pytań, wpisywał się w książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Sławek podziękował za zorganizowanie jego przyjazdu naszej grupie i Browarowi Fortuna. Po kolacji udał się na nocleg do Klasztoru Ojców Paulinów w Biechowie a w sobotę po śniadaniu wrócił rowerem do Śremu.

SŁAWEK – DZIĘKUJEMY

 

Maja