Na zaproszenie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie na konferencję „Rowerem przez Polskę” pojechały trzy osoby: Eugeniusz, Mieczysław i Roman. Pojechaliśmy po odbiór wyróżnienia dla Grupy Turystyki Rowerowej „Wrześnianie” za udział w Ogólnopolskiej Akcji „Bezpiecznie na rowerze”. Wyjazd z Wrześni o godzinie 05:46. Przyjazd do Warszawy Centralnej zgodnie z planem. Poranek w Warszawie był mglisty a temperatura w granicach +5 stopni. Pogoda pozwoliła nam pokonać na piechotę (bo tak chcieliśmy na rozgrzewkę) odległość z Dworca Centralnego do Stadionu Narodowego. Początek konferencji przewidziany był na godzinę 11.00. Było to również okazja zapoznać się z powierzchnią stadionu o wysokim standardzie i salami typu Londyn, Paryż, Amsterdam oraz z trwającymi przygotowaniami do otwarcia I Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE. W planach mieliśmy (po konferencji) jednogodzinne zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem, trasa miała objąć m.in. zwiedzanie trybun, szatni piłkarskich, centrum prasowego, kaplicy wielowyznaniowej, Loży Platynowej, ale jak się później okazało ze zwiedzania były tzw. „nici”, bo zostały odwołane aż do 19 listopada 2012r. ze względu na odbywające się w dniach od 16-18 listopada Targi Turystyczne.
W sali konferencyjnej „Amsterdam” zgodnie z harmonogramem odbyło się, z udziałem prezesa ZG PTTK Lecha Drożdżyńskiego i sekretarza generalnego ZG PTTK Romana Bargieła, podsumowanie Turystyki Rowerowej Roku 2012. W konferencji uczestniczyli turyści i samorządowcy z całej Polski. Spotkanie zainaugurowała sekretarz Zarządu Głównego PTTK pani Jolanta Śledzińska – koordynatorka programu „Rowerem przez Polskę” prezentując dokonania turystów, klubów, środowisk szkolnych i samorządów w zakresie promocji roweru i turystyki rowerowej. Salę Amsterdam wypełniło grubo ponad 100 osób.
Nagrody, wyróżnienia i certyfikaty! Za co? Już podaję w skrócie: nagrody i wyróżnienia w konkursie „Rowerzysta na szlaku” otrzymało 13 pasjonatów fotografii, 14 młodych artystów-plastyków zaś aż do 39 z najaktywniejszych środowisk rowerowych, trafiły wyróżnienia za udział w akcji „Bezpiecznie na rowerze”. Jaki był w tym udział Grupy Turystyki Rowerowej „Wrześnianie” Otóż do Ogólnopolskiej Akcji „Bezpiecznie na rowerze” zgłosił nas Mieczysław i jak się okazało trafił w 10-tkę. Przy wręczaniu wyróżnienia pani Grażyna Orłowska-Rybicka (sekretarz ZG PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych) dziękowała Mieciowi za rzetelne przedstawienie relacji z imprez organizowanych przez GTR „Wrześnianie”. Nasz lider grupy w swoim stylu podziękował pani Grażynie Orłowskiej-Rybickiej za tak ciepłe i miłe słowa, a ona zapewniła że będzie pamiętać o naszej grupie.
Ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na „Gminę przyjazną rowerzystom”, laureatom wręczono upominki oraz pięknie oprawione Dyplomy – Certyfikaty. Odbierali je prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wyróżnionych jednostek samorządowych. Zaprezentowano nagrodzone zdjęcia Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Rowerzysta na szlaku”, Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Moja rodzina na rowerowym szlaku”, wyróżniono nagrodami zdobywców czołowych miejsc w tych konkursach. W podziękowaniu za aktywny udział w Ogólnopolskiej Akcji „Bezpiecznie na rowerze” pięknymi dyplomami wyróżniono wiele środowisk. Wśród odbierających wyróżnienia byli też prezesi ogniw turystyki rowerowej: „Przygoda” Toruń, „M-2” Myszków, „Na Fali” Gdynia, „Bicykl 1977” Ostrów Wielkopolski, „Beneqteam” Płock, „Sama rama” Rumia, „Cyklista” Gostyń, Grupa Turystyki Rowerowej „Wrześnianie” Września, „Ciklo” Konin. Uczestnicy dodatkowo zostali obdarowani publikacjami PTTK w rodzaju „Turystyka rodzinna a zachowania prospołeczne”, „Turystyka rowerowa w zjednoczonej Europie”. Jak przystało na prawdziwą polską gościnność po doznaniach dla duszy na zakończenie gospodarze zadbali również o coś dla ciała. Poczęstunkiem dla wszystkich zgromadzonych zakończyło się to sympozjum poświęcone turystyce rowerowej A.D. 2012. Po obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie Stadionu z udostępnionego sektora wejściowego na trybuny. Z dworca Warszawa Centralna o 16:00 wyjechaliśmy do Wrześni szczęśliwi w przekonaniu, że jesteśmy doceniani i dostrzegani. To wydarzenie zachęca nas do dalszych działań, aby spędzać swój czas wolny aktywnie, zdrowo, w grupie osób o takich samych zainteresowaniach.
Dla tych wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji, jak i dla tych co chcą sobie przypomnieć jak było, załączamy w dziale GALERIA fotki.
Roman