W sobotę 6 kwietnia osiem osób z naszej grupy (w składzie: Karolina, Grzegorz, Sławek, Geniu, Wiesław, Mieciu, Filip oraz nasza wierna sympatyczka Asia) wraz z miłośnikami fortyfikacji pojawiło się w forcie VIIa na Marcelinie, w celu uprzątnięcia terenu i przygotowania go do V Weekendu Fortecznego, który odbędzie się 27 i 28 kwietnia w ramach akcji „Poznań za pół ceny”. Wielkie porządki w forcie rozpoczęły się o godzinie 10.00. Prace porządkowe odbywały się również wewnątrz fortu i polegały na udrożnieniu ciągów komunikacyjnych oraz wypompowaniu wody z zalanej wodą części fortu.

W ramach V Weekendu Fortecznego odbędzie się także 12 edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego „Śladami Historii” przygotowanego przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań przy współpracy z Grupą Turystyki Rowerowej „Wrześnianie” oraz innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami.

Podczas imprezy będzie można zwiedzić niedostępny, na co dzień fort VIIa na Marcelinie. To okazja, by zobaczyć obiekt w dotychczasowym kształcie po raz ostatni.

Trochę historii

Fort VIIa Strotha (oryg. Zwischenwerk VIIa)  – Jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Fort VIIa jest fortem pośrednim. Fort pośredni to rodzaj niewielkiego fortu usytuowanego w międzypolu fortów głównych. Wybudowany w latach 1887-1890 w drugim etapie budowy twierdzy fortowej wraz z 5 innymi fortami. Kaponiery były połączone poterną biegnącą pod fosą. W latach 1913 – 1914 na przeciwskarpie zbudowano dwa betonowe schrony oraz przemurowano niektóre wejścia. We wrześniu 1939 roku wybudowano dwa betonowe schrony oraz dwa pancerne stanowiska obserwacyjne ze stalowo-betonową kopułą. Po wojnie fort był użytkowany przez wojska lotnicze. Obecnie obiekt jest użytkowany przez prywatną firmę.

 

Filip