Pierwsza edycja rajdu Wrześnian odbyła się 15.09.2013 r. i miała charakter zlotu gwiaździstego. Ta forma rajdu sprawdziła się już podczas dwóch rajdów Radia Merkury współorganizowanych przez naszą grupę. Start odbywał się z dowolnie wybranego miejsca. Uczestnicy mogli poruszać się wybraną przez siebie drogą, ale do zaliczenia mięli co najmniej trzy z czterech punktów kontrolnych mieszczących się na trasie. W każdym z nich było zadanie do wykonania: w Sobiesierniach- przejazd rowerem z kubkiem napełnionym wodą, w Ostrowie Szlacheckim- przejazd po torze sprawnościowym, w Sędziwojewie- odpowiedź na pytanie dotyczące GTR, a w Otocznej- slalom z piłką.
W każdym punkcie uczestnicy rajdu zbierali pieczątki na karcie startowej, którą oddawali na mecie w Grzybowie. Karta ta brała udział w losowaniu nagród spośród uczestników rajdu.
Na mecie w grodzie piastowskim uczestnicy otrzymywali pamiątkowe plakietki oraz mogli posilić się grochówką lub zakupić napoje.
Znajdowało się tam również stoisko Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Pasjonaci historycznych militariów zaprezentowali umundurowanie, uzbrojenie, namiot szpitala polowego oraz przedmioty codziennego użytku. Obok mundurowych damy pokazały piękne stroje z końca wieku.
Można było też wesprzeć charytatywną akcję sprzedaży gadżetów zebranych przez Mieczysława Koczorowskiego (komandora rajdu) podczas wyprawy rowerowej z Zakopanego na Hel, a zorganizowanej na rzecz chorej na porażenie mózgowe Darii Ptaszyńskiej.
Ze względu na nadciągające chmury deszczowe zostało przyspieszone losowanie nagród, tak aby rowerzyści mogli komfortowo wrócić do domów.
W rajdzie brało udział około 540 osób. Byli to w większości rowerzyści z okolic Wrześni, a także miłośnicy dwóch kółek z Poznania, Wągrowca, Śremu, Słupcy, Goliny, Witkowa, Solca, Mogilna… Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za liczne przybycie oraz bezpieczną jazdę. Mamy nadzieję, że Wam się podobała taka forma rajdu i zapraszamy do udziału w następnej edycji.
Grażyna