W niedzielę 6 października odbył się XV Rajd Rowerowy im. Leszka Roszczyka – PIECZONA PYRA Zielątkowo 2013. Wydarzenie to przyciągnęło ponad 400 fanów rowerowania i pyry 🙂 Na starcie przy piątkowskiej pętli PST w Poznaniu stawiła się również wspólna ekipa GTR Wrześnianie i Rodzinnych Rajdów Rowerowych Golina w sumie 23 osoby. Jechaliśmy przez kręte jesiennie ubarwione polno – leśno – asfaltowe drogi, czyli: Suchy Las, Złotniki dalej lasem przy poligonie Biedrusko – Złotkowo – Golęczewo aż dojechaliśmy do Zielątkowa. Tam tradycyjnie na polanie nad Samicą Kierską zlokalizowana była meta i stoły uginające się od pyszności. Oczywiście „gwiazdą” była PYRA nie tylko pieczona 😉  Zupa ogórkowa, że palce lizać. Gzik ze szczypiorkiem. Chleb ze smalcem i ogórkami, kiełbasa z grilla oraz kawa, herbata i coś słodkiego. Nikt nie wracał do domu głodny. Dzieci i dorośli mieli okazję do wspólnej zabawy w różnorakich konkursach. Również włączyliśmy się do tej zabawy. Jednym z zadań było ułożenie ody do pieczonej pyry lub wiersza. Oto zwycięskie dzieło:

Piętnastka dziś stuknęła

Jak co roku o tej porze,
Gdy natura barwy zmienia
Każdy pędzi, tak jak może
Na rajd Leszka Roszczyka imienia.

Jadą różni, duży, mały
Jeden dla zdrowia, drugi dla chwały.
Rowerzyści fajni ludzie
Jadą tu na pełnym luzie.

Nad Samicą w Zielątkowie
Atmosfera znakomita,
Gry, zabawy, wiersz ktoś powie
I najesz się też do syta.

Choć piętnastka dziś stuknęła
Ale werwa wciąż młodzieńcza
Zapytanie – skąd się wzięła
Rowerowi to zawdzięcza.

Bo mój rower o tym pamięta,
Że jest na co dzień i od święta.
Czuję się z nim znakomicie
Rower – to recepta na
długie i szczęśliwe życie.

Autorka wiersza – Stanisława Zuban

 

Było to też niezwykłe spotkanie braci rowerowej, którzy przyjechali z różnych stron Welkopolski. Cykliści opowiadali o wyprawach rowerowych w mijającym roku i planach na nowy sezon, o wycieczkach, najciekawszych zdarzeniach, albo, po prostu, sycili się pięknem październikowej pogody i bogactwem wielkopolskiej kuchni.

„ Pogoda dopisała, nie padało, było ciepło – mówi Grażyna Głowacka, animatorka tej imprezy od początku, która wspólnie z mężem Ryszardem Głowackim oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Zielątkowa i miejscową OSP organizują ten niepowtarzalny rajd.” – cytat ze strony kurek-rowery.pl

Nasza grupa otrzymała w prezencie produkty turystyczne promujące powiat poznański pod hasłem „Naturalnie Dookoła Poznania”. Jednym z tych produktów jest książeczka kulinarna, w której znalazło się sześć (6) potraw ściśle związanych z regionem.

Razem z naszymi przyjaciółmi z Goliny przyjechała Kasia ma 12 lat mieszka w miejscowości Węglew (między Goliną a Koninem). Należy do K.L.T.C. (Konińskie Ludowe Towarzystwo Cyklistów) w Koninie Jest uzdolniona sportowo w kolarstwie, na niedzielnym rajdzie popularyzowała rekreacyjną jazdę na rowerze szosowym!!! (z wrodzoną gracją pokonywała każdy teren). Patrzeć na nią jak jedzie na rowerze to wielka przyjemność, prawdziwy talent.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na pamiątkę dobrego spotkania. Do domów wracaliśmy pełni radości i pozytywnej energii z dobrze przeżytej niedzieli.

Filip

fot. Roman