INEA Stadion

INEA Stadion

W niedzielny poranek kilkunastu członków i kandydatów naszego klubu spotkało się o godzinie 9.00 – tradycyjnie przed „Twoim Marketem”. Stamtąd wyruszyliśmy do Poznania, w którym naszym celem było zwiedzanie stadionu INEA i rowerowa przejażdżka po mieście. Wybraliśmy drogę przyjazną rowerzystom tj. o mniejszym natężeniu ruchu i kierując się przez takie miejscowości jak Kokoszki, Gułtowy, Czerlejno, Trzek, Gowarzewo, Kruszewnia dotarliśmy do Poznania. Wykorzystując infrastrukturę miejskich ścieżek rowerowych dotarliśmy do głównego celu naszej wyprawy – stadionu INEA. Część naszych klubowiczów drogę do Poznania pokonała koleją lub samochodem. Wszyscy spotkaliśmy się pod stadionem gdzie przywitała nas sympatyczna pani przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii stadionu.
Oto najważniejsze fakty: stadion przy ulicy Bułgarskiej, na którym obecnie swoje mecze rozgrywa zespół Lecha Poznań, powstawał w sumie 12 lat. Pierwsze prace rozpoczęły się w 1968 roku, a zakończyły 1980.Pierwsze spotkanie rozegrano na nim dokładnie 23 sierpnia 1980 roku. Trzy lata później padł rekord frekwencji na tym obiekcie. Na meczu z Widzewem Łódź pojawiło się 45 tysięcy kibiców. W 1986 na Bułgarskiej powstały jupitery. W 2004 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne. Powstała tzw. „czwarta” trybuna, która zamknęła cały stadion. W 2005 roku rozebrana została część wałów ziemnych, na których wybudowane były dotychczasowe trybuny za jedną z bramek. W 2007 roku w tym miejscu została otwarta nowoczesna trybuna na 8000 miejsc. Wtedy pojemność stadionu powiększyła się do 24.166 miejsc. Docelowo wymienione zostały również trybuny przy liniach bocznych. W 2005 roku główna płyta wyposażona została w system podgrzewania. Poza głównym obiektem, przy Bułgarskiej znajdują się cztery pełno-wymiarowe boiska treningowe, jedno małe boisko ze sztuczną trawą, oraz hala z boiskiem ze sztuczną trawą. Od czerwca 2006 roku pod czwartą trybuną znajdowały się biura klubu oraz POSIR-u, szatnie dla zawodników oraz gabinet odnowy biologicznej. We wrześniu 2010 roku zakończył się proces modernizacji obiektu, a siedziba Lecha przeniosła się na główną – I trybunę. Stadion może obecnie pomieścić 43 tysiące kibiców i jest zadaszony.
Poza spotkaniami Lecha Poznań 11 meczów rozegrała pierwsza Reprezentacja Polski. W 2006 roku w Poznaniu rozegrane zostały również dwa mecze Mistrzostw Europy do lat 19. W 2012 roku przy Bułgarskiej rozegrane zostały trzy spotkania fazy grupowej Euro2012. Od czerwca 2013 Stadion Miejski w Poznaniu zmienił oficjalnie nazwę na INEA Stadion.
W trakcie wycieczki można zobaczyć najważniejsze miejsca INEA Stadionu, takie jak: Salę Konferencyjną, Korytarz Sław, Salę Legend, Szatnię Gości, Strefę Zero, ławki rezerwowych, Lożę Prezydencką, Trybunę Prasową oraz boiska treningowe.
Na koniec wycieczki za sprawą „jednego z nas” Grzegorza czekała na nas wyjątkowa niespodzianka – koszulka piłkarska, w jakiej występują piłkarze Lecha z nadrukowanym logo naszego klubu. Dziękujemy! 🙂
W drodze powrotnej testowaliśmy system ścieżek rowerowych miasta Poznania. Tym sposobem dotarliśmy na Stary Rynek, następnie w rejon Malty gdzie po krótkim odpoczynku drogą przyjezdną ruszyliśmy w stronę Wrześni. Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy pokonując łącznie około 120 kilometrów.
Magdalena&Maciej

fot. Artur