1
18.06.2015 r. (czwartek)
18 czerwca 2015 r. o godzinie 10.00 w dwuosobowym składzie wyruszyliśmy na Ogólnopolski Zlot ,,Rowerem przez Parki Krajobrazowe Wielkopolski”. Trasa do Żerkowa wiodła przez Kaczanowo, Mikuszewo, Chlebowo oraz przeprawę promową w Pogorzelicy. Po przejechaniu około 40 km o godzinie 13.00 zameldowaliśmy się w Bazie Zlotu – Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w Żerkowie. Zostaliśmy powitani przez organizatorów zlotu tj. KTR Sigma i otrzymaliśmy pakiet startowy zawierający koszulkę rajdową, znaczek, odznakę metalową jak również materiały krajoznawcze. Po zakwaterowaniu około godziny 18.00 z przewodnikiem i pozostałymi uczestnikami zlotu wyruszyliśmy zwiedzać i poznawać historię Żerkowa. Po powrocie zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów na ciepły posiłek.
19.06.2015 r. (piątek)
Po śniadaniu o godzinie 8.00 wyruszyliśmy na trasę drugiego dnia zlotu. W tym dniu dojechała na rajd Magda z Maciejem. Pierwszy przystanek dla uczestników to punkt widokowy na Łysej Górze (161 m n.p.m.) Z tego miejsca rozciągał się przepiękny widok na malownicze tereny parku krajobrazowego i widoczny był pałac w Śmiełowie. Pojechaliśmy dalej przez Mikuszewo, gdzie znajdował się zabytkowy neorenesansowy pałac. Kolejnym przystankiem był Bugaj. Tam zobaczyliśmy pięknie położony zameczek myśliwski z murami obronnymi. Była tu kiedyś prowadzona hodowla bażantów, obecnie jest zagroda stada danieli. Następnym punktem naszej wyprawy był Miłosław, po którym oprowadzali nas młodzieżowi przewodnicy z miejscowego gimnazjum. Zwiedzaliśmy Izbę Pamięci Rodziny Kościelskich, park z wieloma pomnikami przyrody, mostkami i stawami, które pięknie wtapiały się w krajobraz parku. Poznaliśmy historię pierwszego pomnika Juliusza Słowackiego na ziemiach polskich. Potem udaliśmy się do kościoła św. Jakuba z 1620 roku, który został przebudowany w latach 1843-1845. Kolejny przystanek to Winna Góra, gdzie znajdował się okazały pałac w stylu neoklasycystycznym zbudowany w 1910 roku. W nim mieściła się Izba Pamięci Jana Henryka Dąbrowskiego. Pałac otoczony był parkiem krajobrazowym. Nieopodal znajdował się kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z kaplicą grobową gen. J.H. Dąbrowskiego. Ostatnim punktem zwiedzania na naszym szlaku pozostał kościół gotycki w Dębnie. Historię kościoła przekazał nam proboszcz ks. Jacek Toś. Tego dnia do pokonania trasy rajdu konieczne były dwie przeprawy promowe przez Wartę. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do bazy przejeżdżając około 60 km. Po obiedzie nastąpił krótki odpoczynek, a potem odbyło się strzelanie w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Żerkowie. Tutaj Maciej, członek naszego klubu, uzyskał najlepszy wynik. Braliśmy też udział ze zmiennym szczęściem w innych konkursach sprawnościowych. Na zakończenie dnia odbyło się wielkie grillowanie dla ok. 140 uczestników tego zlotu.
20.06.2015 r. (sobota)
W trzeci dzień zlotu trasa wynosiła około 40 km i wiodła przez Żerków – Podlesie – Raszewy – Śmiełów – Czeszewo – Lgów – Bieździadów- Żerków. Pierwszy postój to eklektyczny pałac w Raszewach, który został zbudowany w latach 1887-1890 dla hrabiego Zygmunta Czarneckiego. Kolejny przystanek to Brzóstów- kościół św. Jana Chrzciciela pięknie położony na wzgórzu. Tu przewodnikiem był miejscowy proboszcz ks. mgr. Przemysław Kubiak, który bardzo szczegółowo opowiedział o dziejach tego kościoła. Pojechaliśmy też do Śmiełowa, gdzie mieściło się Muzeum im. Adama Mickiewicza. Na miejscu spotkaliśmy naszych klubowiczów Miecia, Grażynę, Dagmarę, Genia oraz sympatyków naszej grupy Izę i Piotra. W progu pałacu powitała nas pani przewodnik Bogumiła Bartkowiak i przeniosła swoimi opowieściami w tamte czasy. Następnie przeprawialiśmy się promem do Czeszewa. Tu w Ośrodku Edukacji Leśnej do zwiedzania zaprosił nas podleśniczy Hubert Przybylski i opowiedział o zmieniającym się krajobrazie rzeki, starorzeczu oraz lasach łęgowych i grądowych. Następnie udaliśmy się do drewnianego kościoła pw. Świętego Mikołaja z 1792 roku. Po kolejnej przeprawie promowej przez Wartę wjechaliśmy na ścieżkę dydaktyczną ,,Starorzecze’’ i ,,Nad Lutynią’’. Po przejściu i częściowym przejechaniu ścieżki udaliśmy się do ostatniego punkty naszej wyprawy tj. do Lgowa, gdzie znajdował się zabytkowy drewniany kościół pw. Narodzenia NMP. Został on zbudowany prawdopodobnie w 2 połowie XVI w. z fundacji rodziny Roszkowskich. Do bazy wróciliśmy na obiad, a potem spakowaliśmy sakwy, pożegnamy się ze znajomymi i o godzinie 18.00 wyruszyliśmy do Wrześni. Po drodze w Bożykowie odpoczęliśmy chwilę i już o godzinie 20.00 dotarliśmy na miejsce. Podczas tych trzech dni zlotu przejechaliśmy w sumie 190 km. Był to ciekawie spędzony czas, w miłym towarzystwie rowerzystów z różnych grup. Serdecznie dziękujemy organizatorom.
tekst i fot. Artur