Wiosna z Koziołkami

Tym razem w sobotni poranek 14 maja, jedenastu członków naszego klubu udało się do agroturystyki „Podkowa” w Gruszczynie, gdzie odbywała się coroczna impreza organizowana przez KTR Sigma pt. POZNAŃSKA WIOSNA Z KOZIOŁKAMI. Na miejsce dotarliśmy samochodami, a rowery przetransportowaliśmy na przyczepie. W bazie rajdu zastaliśmy znanych nam z poprzednich edycji rowerzystów z różnych części Polski. Impreza odbywa się od 13 do 15 maja, my z przyczyn technicznych uczestniczyliśmy tylko w dniu dzisiejszym. Przywitano nas słodkim poczęstunkiem i rajdowymi gadżetami. Po podziale na grupy udaliśmy się w stronę Poznania. Poruszaliśmy się drogami „przyjaznymi” rowerzystom – po drodze mijaliśmy Ostrów Tumski. Naszym celem było Wzgórze św. Wojciecha. Słoneczna pogoda tego dnia sprzyjała, a na miejscu czekali na nas przewodnicy z koła Przewodników PTTK im. M. Mottego. Sympatyczne Panie Przewodniczki przybliżyły nam historię kościoła na Wzgórzu św. Wojciecha. Był czas na to aby zwiedzić sam kościół, Kryptę Zasłużonych Wielkopolan, pobliski kościół Karmelitów Bosych oraz znajdujący się w jego sąsiedztwie Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan .

Krypta Zasłużonych przy kościele pw. Św. Wojciecha w Poznaniu powstała w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Bogusława Kościelskiego na wzór Skałki w Krakowie. Zaczęto wówczas przenosić do kościoła prochy zasłużonych Wielkopolan. W samym kościele, w nawie południowej znajduje się sarkofag Karola Marcinkowskiego – XIX-wiecznego lekarza i społecznika. W kaplicy Św. Antoniego można przeczytać epitafia osób spoczywających w Krypcie Zasłużonych znajdującej się pod kościołem. Umieszczono tam prochy: Józefa Wybickiego – twórcy Hymnu Polskiego, Antoniego Kosińskiego – współtwórcy Legionów Dąbrowskiego, Heliodora Święcickiego – założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, twórcy melodii Roty, Tadeusza Szeligowskiego – kompozytora oraz serce gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Warto wspomnieć, że do tej pory złożono tutaj 11 trumien z prochami zasłużonych Wielkopolan oraz dwie urny – pierwsza z sercem wspomnianego generała Jana Henryka Dąbrowskiego, druga z ziemią z miejsca pochówku generała Ignacego Prądzyńskiego. Tuż nad wyjściem z krypty, na ścianie kaplicy św. Antoniego, znajduje się wiele mówiąca sentencja:

OJCZYZNĘ KOCHAMY NIE DLATEGO ŻE JEST WIELKA,
ALE DLATEGO, ŻE NASZA.

Inni sławni poznaniacy spoczywają na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, który znajduje się przy kościele Karmelitów Bosych, stojącym naprzeciw kościoła Św. Wojciecha.

Następnie przemieściliśmy się na Al. Wielkopolską 11 gdzie znajduje się Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, znajdujący się w zrekonstruowanych wnętrzach
„Willi wśród róż”, funkcjonuje jako placówka edukacyjna, kulturalna i artystyczna promująca życie i dzieło światowej sławy kompozytora – Feliksa Nowowiejskiego, poznaniaka i Polaka – patrioty. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum i wysłuchania prelekcji oraz gry na fortepianie w wykonaniu wnuczki kompozytora Bogny Nowowiejskiej – Bielawskiej.

Pozostało udać się na zasłużony posiłek, który organizatorzy zaserwowali w plenerze nad Wartą przy wartostradzie. Oczekiwanie na posiłek urozmaicił nam konkurs zręcznościowy polegający na wrzuceniu woreczków z grochem do pojemnika z wyciętym otworem. Ta z pozoru prosta czynność przysporzyła uczestnikom zabawy wiele problemów. Po długo oczekiwanym smacznym posiłku zaczęliśmy zmierzać do bazy przemieszczając się ścieżkami rowerowymi miasta Poznania. Nasza grupa chcąc skrócić sobie drogę i zaoszczędzić czas odłączyła się i na własną rękę dotarliśmy do agroturystyki „Podkowa” w Gruszczynie gdzie po spakowaniu rowerów udaliśmy się w drogę powrotną do Wrześni. Tego dnia rowerem pokonaliśmy około 33 kilometry.

Magdalena&Maciej

fot. Artur