2

15 sierpnia po raz piąty wzięliśmy udział w Rajdzie Rowerowym „W eterze i na rowerze”. Wrześnię reprezentowało 13 osób z naszego klubu oraz 3 sympatyków. Na rajd udaliśmy się pociągiem do Konina lub samochodami z rowerami umieszczonymi na bagażnikach samochodowych do Goliny. Grupa, która dojechała do Goliny razem z rowerzystami z RRR Golina pojechała pod Centrum Handlowe „Ferio” w Starym Mieście. Natomiast grupa, która pojechała pociągiem wysiadła w Koninie i dotarła rowerami na miejsce startu. Organizatorzy rajdu przygotowali dla uczestników okolicznościowe koszulki oraz wodę. Na miejscu spotkaliśmy się z całą rzeszą znajomych cyklistów z innych grup rowerowych.

O godzinie 10.00 wyruszyliśmy na liczącą 30 km trasę rajdu. Ilość uczestników wynosząca około 500 osób robiła niesamowite wrażenie. Po drodze mijaliśmy miejscowości: Żychlin, Krągola Pierwsza, Bicz, Lisiec Wielki, Modła Królewska, Stare Miasto. Dłuższy postój miał miejsce w Biczu, gdzie uczestnicy rajdu zwiedzili Skansen. Na jego terenie można było obejrzeć kolekcję tradycyjnych maszyn i urządzeń rolniczych, wiatraki oraz tzw. dom torfowy. Na wszystkich amatorów wycieczek rowerowych czekały stoły zastawione regionalnymi specjałami kuchni wiejskiej takimi jak chleb ze smalcem, kiszone ogórki oraz kaszanka.

Na mecie rajdu, która mieściła się przy remizie OSP w Żychlinie wręczono podziękowania wszystkim zgłoszonym grupom rowerowym oraz licznym rodzinom. Poczęstowano nas tradycyjnie grochówką z tzw. kotła. Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji m.in. występy, pokazy sportowe oraz konkursy z nagrodami. Wszyscy zgodnie uznali, że był to kolejny, niezwykle udany rajd.

Po godzinie 14.00 wyruszyliśmy grupami jak przyjechaliśmy w drogę powrotną. Rowerzyści, którzy wracali rowerami do Goliny przejechali ok. 64 km, a 5 osób wracających rowerami do Wrześni i zrobiło tego dnia ponad 90 km.

Grażyna

fot. Artur