2 kwietnia 2017 roku odbył się kolejny wyjazd naszego klubu rowerowego. Tym razem wyruszyliśmy do Pleszewa na XIII Kolarski Rajd Papieski zorganizowany dla uczczenia pamięci Jana Pawła II.
W niedzielny poranek o godzinie 8.00 sześć osób z naszego klubu wyruszyło trzema samochodami na rajd. Po ponad godzinnej jeździe jako pierwsi wraz z rowerzystami z Krotoszyna pojawiliśmy się na starcie przy Starostwie Powiatowym w Pleszewie. Potem zaczęli przybywać pozostali uczestnicy rajdu m.in. z Jarocina, Ostrowa Wlkp. oraz Pleszewa i okolic. Na starcie powitał nas komandor rajdu Krzysztof Hofman. Po dopełnieniu formalności związanych z rajdem otrzymaliśmy dla naszego klubu bony żywnościowe i okolicznościowe plakietki z wizerunkiem Jana Pawła II. Przed wystartowaniem zostało zrobione grupowe zdjęcie uczestników. Trasa rajdu wiodła przez Brzezie do Lenatowic, gdzie w kościele o 12.00 odbyła się msza św. w XII rocznicę śmierci Papieża- Polaka Jana Pawła II. Spotkaliśmy tam rowerzystów z Kalisza i Gołuchowa, którzy dotarli na mszę przejechawszy swoją trasę. Przed mszą ksiądz proboszcz Mariusz Giwerski powitał zebranych i krótko przedstawił historię miejscowego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Mały, drewniany, jednonawowy kościółek znajdujący się na obrzeżach parku, został ufundowany w 1758 roku przez właścicielkę Lenartowic Marię z Spiehów Koźmińską. Posiadał niską wieżę konstrukcji słupowej zwieńczoną blaszanym, barokowym hełmem baniastym. Dach miał dwukalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz miał otynkowane ściany. Posiadał późnobarokowy ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambonę z 2 poł. XVIII w. z wymalowanymi postaciami świętych. W prezbiterium był też umieszczony nowy, duży obraz Jana Pawła II. Obok kościoła stała drewniana dzwonnica z 2 poł. XIX w. zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem dwuspadowym. Z Lenartowicami związana była historia cudownego obraz z Turska, którą poznaliśmy na XI Kolarskim Rajdzie Papieskim.

Po mszy udaliśmy się do świetlicy wiejskiej w sąsiednich Zawidowicach na poczęstunek w postaci kiełbasy, ciepłej herbaty i pączka. Chwilę później odbyło się losowanie upominków spośród około 200 uczestników rajdu. Trasa rajdu liczyła około 19 kilometrów, a my zrobiliśmy jeszcze tego dnia 7 km wracając do samochodów pozostawionych w Pleszewie. Do Wrześni powróciliśmy około 16.

Grażyna

fot. Marian Azgier

fot. Mirek