Ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej – mieliśmy jechać na Rajd do Strzałkowa. Lecz nagle okazało się, że z racji niepewnej pogody organizatorzy przełożyli imprezę na inny termin. No i cóż robić…? Szybka decyzja – jedziemy na Ekologiczny do Pyzdr. Tak, też się stało.

O godzinie 8.00 wyruszyliśmy w kierunku naszego nadwarciańskiego miasteczka. Jechaliśmy dość żwawym tempem, aby zdążyć na godz. 10.00 na start, który ulokowany był przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pyzdrach. Przemieszczaliśmy się bocznymi drogami jadąc przez Gozdowo, Zieliniec, Żydowo i Bożykowo.

XVII Rodzinny Ekologiczny Rajd Rowerowy w Pyzdrach, zgromadził ok. 150 miłośników rowerowania, wśród nich 9 osobowa grupa z naszego klubu. Uczestnicy zostali podzieleni na kilku osobowe zespoły, które miały za zadanie udzielić odpowiedzi na zadane pytania. Dotyczyły one historii i ciekawostek związanych z trasą rajdu i Pyzdrami. Trasa rajdu wiodła przez piękne i malownicze tereny nadwarciańskie, wałem wzdłuż Puszczy Pyzdrskiej tj.: Pyzdry – Białobrzeg – Zapowiednia – Trzcianki – Walga – Pyzdry. Jechaliśmy spokojnie, na luzie i nie śpiesząc się – aczkolwiek uważnie z zaciekawieniem, szukając w terenie odpowiedzi na postawione pytania. Na przykład – skąd wzięła się nazwa Białe Piaski? Zatrzymywaliśmy się również tu i ówdzie na tzw. popas, relaks i fotografowanie otaczającej nas przyrody. Na trasie były ulokowane także punkty kontrolne, potwierdzające przejazd uczestników rajdu. Ostatnim punktem było Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, które przy okazji można było zwiedzić oraz zdobyć pieczątkę konieczną do zaliczenia przejazdu trasy. Tak, oto po przejechaniu 20 km zajechaliśmy na metę, zlokalizowaną na przystani wodniackiej „Perkoz”, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek oraz nagrody. Po oficjalnym zakończeniu udaliśmy się do jednej z miejscowych restauracji na kawę, aby nabrać sił na powrót. Następnie wyruszyliśmy w drogę do Wrześni. Do domu dojechaliśmy ok. godz. 16.00, pokonując 70 km.

Podsumowując. Wyjazd do Pyzdr był doskonałym pomysłem. Rajd Ekologiczny, to super impreza, kameralna, fajnie zorganizowana i z pomysłem. Brawa dla Organizatorów!

tekst i foto Filip