23 kwietnia 2017 roku zaplanowaliśmy wycieczkę integracyjną do Śmiełowa. Ze względu na zapowiadane opady deszczu, dość niską temperaturę i duży wiatr ostatecznie na wyjazd udaliśmy się samochodami.
Do Śmiełowa dotarliśmy przed 11.00. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć przed budynkiem Muzeum im. Adama Mickiewicza i następnie udaliśmy się na zwiedzanie. Pani przewodnik oprowadziła nas po dawnej siedzibie rodu Gorzeńskich i Chełkowskich. Bardzo interesująco opowiedziała o historii tego miejsca oraz pobycie tutaj w 1831 roku Adama Mickiewicza. Zwiedziliśmy m.in. salę malarstwa romantycznego oraz salon błękitny i okrągły, salę poświęconą młodości poety, pobytowi w Wielkopolsce, pokoje poświęcone „Panu Tadeuszowi” i „Dziadom”, zbiory z okresu paryskiego oraz salę „kultu” Mickiewicza, pokój poświęcony pomnikom poety, gabinet ilustracji do jego utworów. Na piętrze mieściły się pokoje, w których mieszkali Sienkiewicz i Mickiewicz podczas pobytu w Śmiełowie. Roztaczał się stamtąd piękny widok na Szwajcarię Żerkowską. Podczas zwiedzania poznaliśmy wiele ciekawych informacji, a Mieciu szczególnie dopytywał o romanse Mickiewicza.
Udaliśmy się również na spacer do parku, gdzie mogliśmy podziwiać ciekawe grupy drzew pomnikowych, kwitnące zawilce, urocze mostki na Lutyni i tzw. „ogródek Zosi”. W centrum parku pod dębem amerykańskim obok zrekonstruowanego pomnika wieszcza znajdował się unikatowy monument poświęcony dębowi posadzonemu kiedyś przez Mickiewicza.

Potem udaliśmy się do Nowej Wsi Podgórnej, do Ośrodka „Dolina Warty”, gdzie mięliśmy zamówiony obiad. Po sytym posiłku i miłych rozmowach poszliśmy jeszcze obejrzeć teren okalający obiekt.

Wycieczka do Śmiełowa pozwoliła nam poznać piękno Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego w wiosennych barwach. Ten wyjazd poświęciliśmy również na wyznaczenie punktów kontrolnych zbliżającego się Rajdu Fortuny, które będą na zwiedzanym obszarze.

Grażyna

fot. Roman