W dniach od 19 do 21 maja 2017r. Klub Turystyki Rowerowej „Sigma” z Poznania zorganizował kolejną VII edycję Poznańskiej Wiosny z Koziołkami pt. „Enigma”. My postanowiliśmy uczestniczyć w tym zlocie w sobotę 20 maja. Nasz klub reprezentowało ośmiu uczestników, którzy o godz. 9.00 stawili się na miejscu zbiórki na placu przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Przywitali nas gospodarze i znajomi uczestnicy rajdu z różnych stron Polski. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia wszystkich rowerzystów przywitał przewodnik, który zaprosił do obejrzenia części komnat zamkowych i opowiedział historię powstania zamku.

Dawny Zamek Cesarski to do dziś jedna z najważniejszych budowli w centrum Poznania. Rezydencja powstała w latach 1905 – 1910 jako siedziba cesarza Wilhelma II. Po odzyskaniu niepodległości zamek był między innymi siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego oraz oficjalną rezydencją Prezydenta RP. Lata II Wojny Światowej to przekształcenie zamku w jedną z siedzib Adolfa Hitlera, a na co dzień urzędował w nim namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser. Po wojnie pojawiły się plany zburzenia zamku, jako symbolu panowania Niemiec, ale ostatecznie nie zostały one zrealizowane. Przez pewien czas w zamku mieściła się siedziba władz miasta, a później przeznaczono go na Pałac Kultury.

W związku z faktem iż myślą przewodnią rajdu była „Enigma” mogliśmy zwiedzić interaktywną wystawę pt. ”Pogromcy Enigmy” upamiętniającą poznańskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Specjalny boks stanął przed CK Zamek w Poznaniu, tuż obok pomnika Kryptologów. (Zygalski, Rejewski i Różycki to nazwiska poznańskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy). Zwiedzający wystawę mogli poznać podstawowe informacje na temat kryptologii, a także próbować szyfrować, odszyfrowywać i łamać proste szyfrogramy. Następnie spod ”szyfrokontenera” ruszyliśmy z przewodnikiem na krótką wycieczkę tematyczną śladami pogromców Enigmy w Poznaniu.

Kolejnym punktem programu był przejazd ścieżkami rowerowymi miasta Poznania nad jezioro Strzeszyńskie, gdzie odbyły się gry i zabawy w plenerze, w których braliśmy udział. Pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, ale humory i dobry nastrój towarzyszyły nam do końca. Około godz. 14 dotarliśmy na bazę zlotu, która mieściła się w Schronisku Młodzieżowym „Hanka” na Strzeszynie, gdzie czekał na nas smaczny posiłek. Następnie w miłej atmosferze pożegnaliśmy gospodarzy oraz współuczestników zlotu i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Szczególne podziękowania dla Wiesi Kil i KTR Sigma za ciekawy i dobrze zorganizowany rajd oraz serdeczne gratulacje dla całej grupy z okazji 15-lecia działalności.

Jagoda

fot. Roman, Filip