Drugą naszą wyprawą rowerową w tym sezonie, był udział w 14. edycji Kolarskiego Rajdu Papieskiego. Na starcie stanęło ponad 100 uczestników. Z naszego Klubu przyjechaliśmy w 12 osobowej ekipie. O godz. 10.45 Komandor dał sygnał i wystartowaliśmy.

W tym roku trasa liczyła 16 kilometrów i wiodła z Pleszewa przez malowniczo położone i bardzo ciekawe miejscowości: Nowa Wieś – Łaszew – Taczanów (pałac) – Czarnuszkę do Kowalewa.

Bardzo ciekawym miejscem okazała się wieś Taczanów, o której warto wspomnieć kilka słów. Znajduje się tam Pałac Taczanowskich, zespół folwarczny oraz kaplica- mauzoleum. Jest to duża wieś leżąca w powiecie pleszewskim, której historia sięga XIV wieku. Taczanów był gniazdem rodowym Taczanowkich herbu Jastrzębiec. W roku 1926 majątek obejmował aż 839 hektarów. Działała wówczas gorzelnia, elektrownia oraz tartak. Ostatnim właścicielem wsi był Jan Taczanowski. Pałac pochodzi z końca XVIII wieku, rozbudowany ok. 1853 roku dla Alfonsa Taczanowskiego w stylu klasycyzmu berlińskiego. Na wjeździe zachwyca, neogotycka wieża wjazdowa, która pochodzi z ok. 1864 roku. Widnieje na niej herb Taczanowkich.

Po dłuższej przerwie w tym miejscu na zwiedzenie miejsca i posilenie się, peleton ruszył dalej. Przejechaliśmy wśród zabudowań folwarku, który znajduje się niedaleko pałacu. Po kilku kilometrach dojechaliśmy do wsi Kowalew. Tutaj w kościele pw. św. Bartłomieja uczestniczyliśmy Eucharystii w intencji uczestników rajdu, pod przewodnictwem ks. Proboszcza tutejszej parafii. Po niej poznaliśmy bardzo interesującą historię miejsca. Po uczcie duchowej udaliśmy się do Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II na dalszą część – tym razem dla ciała 🙂 Bowiem w szkole ulokowano metę rajdu, gdzie uczestnicy mogli posilić się smacznym posiłkiem turystycznym w postaci zupy i ciastka. Czas uczestnikom umilał szkolny zespół muzyczny. Odbył się też konkurs z nagrodami, w którym kilku naszym poszczęściło się 🙂 Po oficjalnym zakończeniu odjechaliśmy do Pleszewa celem powrotu do Wrześni. Tego dnia przejechaliśmy ok. 30 km

Ktoś powie to nie dużo – tak. Lecz nie ilość, a jakość jest ważna – super atmosfera, ludzie i formuła rajdu. Bardzo fajna i udana impreza, gratulujemy Organizatorom! Dziękujemy! „Do zobaczenia na szlaku…”

Filip

fot. Roman, Filip

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski; www.pleszew.pttk.pl; Leonard Durczykiewicz.