Zawsze chcieliśmy zwiedzać na rowerach nowe rejony naszego kraju i dlatego po raz pierwszy wzięliśmy udział w rajdzie w Jarocinie. 13maja 2018 r. rano wyruszyliśmy samochodami z rowerami na bagażnikach na rajd rowerowy organizowany przez Stowarzyszenie RoweLove. W ciągu godziny byliśmy przy Hali Targowej w Jarocinie, gdzie był start rajdu. Odebraliśmy pakiety startowe i otrzymaliśmy opiekuna oraz chorągiewkę z numerem grupy. Tak przygotowani o 9.30 wyruszaliśmy kolejno grupami w trasę.
Pierwszy przystanek miał miejsce nad zalewem w Roszkowie. Odbyła się tam żywa lekcja historii, podczas której można było usłyszeć o udziale i roli Jarocina w Powstaniu Wielkopolskim. Następnie ruszyliśmy dalej przez Nosków do Ruska, gdzie miał miejsce drugi przystanek. Przy Zespole Szkół w Rusku były występy taneczne oraz wokalne młodzieży szkolnej. My tam również szukaliśmy pomysłu na zdjęcie grupowe z trasy rajdu, które było konkurencją rajdową. Podczas przystanku przy szkole można było odpocząć i zaopatrzyć się w materiały promocyjne dotyczące gminy Jaraczewo. Następnie wyruszyliśmy dalej do Potarzycy.
Meta rajdu była usytuowana na terenie Centrum Oświatowo-Kulturalnym im. Jana Heweliusza w Potarzycy. W strefie dla rowerów pozostawiliśmy nasze pojazdy i poszliśmy na kiełbaski z grilla oraz ciasto i kawę. Następnie udaliśmy się do planetarium mieszczącego się w budynku szkoły. Jest to prawdopodobnie jedyne w Europie profesjonalne planetarium na wsi oraz jedyne w historii polskiej oświaty, które zostało zbudowane przy szkole podstawowej i gimnazjum. Zaprojektował je i zbudował wraz z uczniami Andrzej Owczarek– emerytowany nauczyciel techniki, pasjonat astronomii. Wzięliśmy udział w jednym z czterech seansów pod kopułą planetarium. Potem poszliśmy na boisko pooglądać występy. Na scenie miały miejsce pokazy taneczne oraz koncert zespołu Senders. Te młode dziewczyny naprawdę dawały czadu, a ich koncert cieszył się uznaniem. Na terenie obiektu było też dużo atrakcji dla dzieci takich jak trampolina, malowanie na folii, bańki mydlane. Na zakończenie rajdu odbyło się losowanie nagród spośród uczestników.
Po zakończeniu udaliśmy w drogę powrotną przez Siedlemin. Oprócz 22 km rajdowych pokonaliśmy jeszcze około 10 km zanim dotarliśmy do swoich samochodów w Jarocinie.
Ten rajd bardzo nam się podobał. Atmosfera była wspaniała, a organizacja na wysokim poziomie. Gratulujemy organizatorom!

Grażyna

fot. Roman