12 maja 2018 roku przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy rowerami na rajd do Słupcy. Pół godziny przed startem dojechaliśmy do hali MOSiRu. Pobraliśmy pakiety startowe z mapką (bo to był przecież rajd w nieznane) oraz zadaniami do wykonania na trasie. Rozwiązywaliśmy również krzyżówkę o tematyce związanej z 100 rocznicą odzyskania niepodległości.
O godzinie 10.00 wyruszyliśmy w trasę rowerową, na której mieliśmy wiele zadań do wykonania. Po drodze w Łężcu odczytywaliśmy informacje dotyczące cmentarza jeńców wojennych, w Kornatach zapisywaliśmy napisy pod figurami. W Kornatach Kolonia-Pierwsza mieliśmy oglądać znaki drogowe, a w Katarzynowie zdobyć informacje dotyczące schroniska dla zwierząt. W miejscowości Skąpe znów obserwowaliśmy napisy na figurze, a dalej szukaliśmy nazwy miejscowego stowarzyszenia lub numeru na ruinach budynku. Za miejscowością Kochowo udaliśmy się na cmentarz ewangelicki, aby odczytać informacje z umieszczonej przed nim tablicy informacyjnej. Później zmierzaliśmy w kierunku Mieczownicy, by znów poszukać potrzebnych informacji na cmentarzu ewangelickim. W Młodojewie mieliśmy do uzupełnienia ostatnie z pytań dotyczące patrona miejscowej szkoły.

Po przejechaniu 33 km trasy rowerowej udaliśmy się w kierunku kompleksu rekreacyjnego w Piotrowicach.
Na mecie rajdu oprócz około 140 rowerzystów było również około 60 uczestników trasy pieszej. Tradycyjnie można było pokrzepić się zupą, tym razem gyrosową, oraz napić się wody, bo zrobiło się bardzo ciepło. Po konsumpcji rozlosowano upominki rzeczowe spośród uczestników rajdu. Przed 14.00 udaliśmy się tą samą trasą w drogę powrotną, zatrzymując się w Strzałkowie na pyszne lody. Bardzo nam się podobał ten rajd, bo oprócz przejechania nieznanymi dotąd drogami dużo dowiedzieliśmy się o historii mijanych miejscowości.

Grażyna

fot. Roman