7 kwietnia 2019 r. wzięliśmy udział w XV Kolarskim Rajdzie Papieskim zorganizowanym dla uczczenia pamięci Jana Pawła II.

W niedzielny poranek kilkanaście osób z naszego klubu wyruszyło samochodami na rajd. Po ponad godzinnej jeździe pojawiliśmy się na starcie przy Starostwie Powiatowym w Pleszewie. Potem zaczęli przybywać pozostali uczestnicy rajdu m.in. z Ostrowa Wlkp., Kalisza oraz Pleszewa i okolic. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia wyruszyliśmy w trasę rajdu w grupach. Tym razem jeździliśmy po Pleszewie zatrzymując się we wcześniej wyznaczonych miejscach na postoje. Pod przewodnictwem gospodarzy zwiedziliśmy Muzeum Pamięci Rzemiosła Pleszewskiego „Kuźnia Zawodów”. W tym zabytkowym budynku zgromadzono wiele pamiątek związanych z takimi zawodami jak: krawiectwo, restauratorstwo, fryzjerstwo, odlewnictwo, stolarstwo, rymarstwo i siodlarstwo, szewstwo, garncarstwo, kowalstwo, fotografika, bednarstwo i koszykarstwo, kowalstwo. Mogliśmy zobaczyć wiele zabytkowych urządzeń oraz poczytać o pleszewskich rzemieślnikach.

Zapoznaliśmy się z obiektem Park Wodny „Planty”, w którym mieściły się baseny sportowy i rekreacyjny oraz siłownia i strefa spa. Byliśmy w parku miejskim oraz na pleszewskim rynku, gdzie z pomników i tablic ze starymi zdjęciami dotyczącymi firm, instytucji i budynków dawnego Pleszewa, można było poznać historię miasta. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku powstańca wielkopolskiego poświęconym pamięci oddziału powstańczego z okolic Pleszewa.
Udaliśmy się również do drewnianego, pochodzącego z przełomu XV/XVI w., kościoła parafialnego pw. św. Floriana. Można było w nim podziwiać barokowy ołtarz główny z XVIII w., z gotycką figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. oraz barokowe obrazy z XVIII wieku. Jeden z pleszewian przybliżył nam krotko historię kościoła.
Potem udaliśmy się na mszę do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie zostaliśmy ciepło powitani przez proboszcza. Po niej pojechaliśmy na metę rajdu, gdzie posililiśmy się posiłkiem przygotowanym przez gospodarzy oraz wzięliśmy udział w losowaniu nagród. Tym razem szczęście nam dopisało. Po zakończonym rajdzie wróciliśmy samochodami do domu.

Grażyna