Poznańska Bimba

Po raz ósmy wzięliśmy udział w Poznańskiej Wiośnie z Koziołkami, która miała miejsce od 17-19.05.19 r. Tym razem tematyka dotyczyła torów, a właściwie pojazdów jeżdżących po nich. My uczestniczyliśmy w tym zlocie tylko w sobotę 18 maja.

Do Gospodarstwa Agroturystycznego „Podkowa” w Gruszczynie dotarliśmy jadąc samochodami z rowerami na bagażnikach. W bazie rajdu zastaliśmy gospodarzy oraz znanych nam z poprzednich edycji rowerzystów z różnych części Polski. Była też nowa grupa rowerzystów z Gliwic. Gospodarze przywitali nas słodkim poczęstunkiem i rajdowymi gadżetami. Po podziale na grupy o 8.30 udaliśmy się w stronę Poznania. Poruszaliśmy się drogami „przyjaznymi” rowerzystom, częściowo przez las. Był też ekstremalny moment, gdy musieliśmy pokonać z rowerami wysokie schody.

Na pierwszym punkcie zwiedzania przy PKP Cargo sekcji utrzymania i napraw lokomotyw w Poznaniu Franowie, dotarli do nas klubowicze, którzy dojechali samochodami. Oprowadzani byliśmy w dwóch grupach przez dwóch inżynierów poświęcających swój wolny czas i odpowiadających na wszystkie pytania dotyczące tego miejsca i pracy w nim. To było bardzo ciekawe gdyż większość z nas spotkała się z takim miejscem po raz pierwszy. Mogliśmy nawet wejść do lokomotywy elektrycznej i posiedzieć na krześle kierującego oraz przejść wzdłuż tego wagonu wewnątrz. Ciekawe doświadczenie, gdy korytarze jest ciasny, a drzwi otwierają się do wewnątrz.
Drugim miejscem do zwiedzania była zajezdnia tramwajowa na Franowie. Imponująca wielkością i najnowocześniejsza w Polsce. Miłą niespodzianką był specjalnie przygotowany nowoczesny tramwaj, który nas obwiózł po potężnych halach naprawczych i dostawczych z przerwami na objaśnienie zasad działania tej zajezdni. A na koniec miała miejsce próba szybkości do 70 km/godz. oraz odwiedzenie dyspozytorni zawiadującej całym obiektem.

Po zwiedzaniu pełni wrażeń zjedliśmy obiad w IKEA, która mieściła się niedaleko.

Po posiłku, przemieszczając się ścieżkami rowerowymi Poznania, zaczęliśmy zmierzać w kierunku bazy w Gruszczynie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze jedno ciekawe miejsce związane z koleją- Park Ratuje. Mieściła się tam pamiątkowa tablica ze zdjęciami i mapami poświęcona średzkiej kolei powiatowej oraz budowie kolejki wąskotorowej na terenie Poznania. Po dotarciu do Gruszczyna i załadowaniu rowerów na bagażniki samochodowe udaliśmy się w drogę powrotną do Wrześni.

Grażyna