W dniu 18 marca (sobota) 2023 r. nasz Klub skorzystał z zaproszenia Klubu Turystyki Rowerowej SIGMA i wziął udział w wyjątkowym rajdzie, którego termin jak co roku jest powiązany ze szczególnym wydarzeniem przyrodniczym… Ale o tym za chwilę. Zacznijmy od początku. Zbiórka i start rajdu odbył się sprzed Hotelu Naramowice w Poznaniu. Wydarzenie to zgromadziło wielu cyklistów zarówno zorganizowanych w grupy jak i indywidualnych. Wśród grup zorganizowanych nie licząc nas, byli przedstawiciele takich organizacji i klubów jak: Klub Turystyki Kolarskiej Ostrów Wlkp., Klub Rowerowy Piła, PTTK Kościan oraz Pobiedziski Klub Rowerowy, który dołączył do rajdu w miejscowości Promnice. Pomimo niezbyt ciepłego poranka wszystkim dopisywały szampańskie nastroje. Dla wielu uczestników była to inauguracja nowego sezonu rowerowego AD 2023r. Dotyczyło to również członków naszego Klubu. Trasa rajdu jak co roku wiodła przez Nadwarciański Szlak Rowerowy – Promnice – Mściszewo – Starczanowo – Promnice – Biedrusko – Naramowice (całkowita długość ok. 50 km). Cała trasę pokonaliśmy w ramach niebieskiego szlaku rowerowego. A dokładniej po starcie ul. Rubież dojechaliśmy do ul. Nadwarciańskiej gdzie jadąc rowerami mogliśmy obserwować budzącą się do życia przyrodę. Jedną z ciekawostek „przyrodniczych” towarzyszących nam przez całą drogę wzdłuż Warty były charakterystycznie zaostrzone w tzw. „ołówek” pnie młodych jak i starszych drzew. Jest to bobrza „wizytówka” świadcząca o tym, że populacja tego gryzonia ma się tutaj dobrze…. Ścieżka wzdłuż Warty obfitowała również w inne atrakcje jak np. drewniany mostek, którego pokonanie wymagało sporej sprawności fizycznej, a także walory widokowe jak np. zlokalizowany na drugim brzegu Warty kościół i zespół klasztorny w Owińskach. Co istotne ten kompleks architektoniczny najkorzystniej prezentuje się właśnie o tej porze roku, ponieważ później widok jest ograniczony z powodu zazielenienia się drzew. Następnie uczestnicy Rajdu przejechali mostem przez Wartę łączącym Biedrusko z Bolechowem. Przekraczając most, przy zachowaniu należytej ostrożności można było podziwiać rzekę leniwie toczącą swe nieznacznie podwyższone wody. Następnie przez wspomniane już Promnice, Mściszewo dojechaliśmy do Starczanowa, celu naszej wyprawy Rezerwatu Śnieżycowy Jar.

Rezerwat znajduje się w gminie Murowana Goślina w lasach Nadleśnictwa Łopuchówko, na terenie Leśnictwa Starczanowo. Rezerwat Śnieżycowy Jar to rezerwat typu florystycznego. Swą nazwę zawdzięcza roślinie z rodziny bylin Śnieżycy Wiosennej. Rezerwat został utworzony 26 marca 1975r. jako obszar o pow. ok. 5 ha. Obecnie jego powierzchnia jest prawie dwukrotnie większa. Śnieżyca kwitnie od lutego do kwietnia, jest koloru białego, rośnie na zielonej łodydze o długości do 30 cm. Zwykle rośnie na niej jeden kwiat, ale zdarzają się dwa kwiaty. Posiada krótkie liście, kwiat ma kształt dzwonka, sześciopłatkowy z charakterystycznymi żółto-zielonkawymi plamkami na liściach. Jest to bylina z rodziny amarylkowatych, trująca(!) z pachnącymi kwiatami. Rozmnaża się z cebulek lub z nasion roznoszonych przez wszechobecne, bardzo licznie występujące na tym terenie leśne mrówki. Jest to tzw. mrówkosiewność. W celu udogodnienia zwiedzania tego rezerwatu w 2020 roku Nadleśnictwo Łopuchówko wybudowało drewnianą kładkę z desek modrzewiowych o długości 250 metrów z dwoma tarasami widokowymi. W dniu naszego rajdu na terenie rezerwatu było bardzo dużo osób zwiedzających, zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. Po przejściu przez drewniana kładkę i wyjeździe z Rezerwatu dotarliśmy na metę rajdu – parking w miejscowości Starczanowo. Tutaj czekała na nas wyborna grochówka oraz słodkie małe co nieco, komandor Rajdu Kol. Adam Walkowiak poprowadził konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Pytania dotyczyły głównie zagadnień związanych z Rezerwatem. Droga powrotna większości uczestników Rajdu wraz z komandorem prowadziła przez Biedrusko ścieżką rowerową do miejsca startu tj. Hotelu Naramowice. Przejeżdżając przez Biedrusko mijaliśmy ciekawy zespół pałacowo-parkowy w którym od 2014 roku działa muzeum wojskowe i architektury wnętrz. Inną zdecydowanie współczesną „atrakcją” Biedruska na którą wielu przejeżdżając zwróciło uwagę to nowe, przykryte plandekami czołgi stacjonujące na terenie jednostki wojskowej.

Podsumowując, świetnie zorganizowana impreza z doskonałym prowadzeniem, dobre nastroje uczestników, okazja do przetestowania się po zimie zarówno fizycznie (długie podjazdy pod górkę np. w Biedrusku) jak i umysłowo (konkurs), a przede wszystkim ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Niech żałują ci, którzy nie byli…

Opracowanie J.G.