Klub Turystyki Rowerowej „Wrześnianie”
Pomysł założenia naszej grupy rowerowej powstał podczas wyjazdu rowerowego do Śmiełowa 22.05.2011 roku, w którym brały udział cztery osoby: Mieczysław, Sławomir, Wiesław oraz Piotr. Z inicjatywy Mieczysława Koczorowskiego w dniu 31 maja 2011 r. zostało zwołane zebranie założycielskie, na które przybyło około 30 członków- założycieli. Wszystkich łączyła wspólna pasja- jazda na rowerze.
W pierwszym roku naszej działalności jeździliśmy na jednodniowe wyprawy po powiecie wrzesińskim i sąsiednich. Zaczęliśmy także brać udział w rajdach takich jak: „Szlakiem Babiego Lata” w Kołaczkowie oraz „Pieczona Pyra” organizowanym przez TPGSL. W roku 2011 byliśmy współorganizatorami XVII Rajdu Rowerowego Słuchaczy Radia Merkury i inicjatorami pomysłu, aby odbył się we Wrześni. Natomiast w 2012 roku współorganizowaliśmy XX Rajd Rowerowy Słuchaczy Radia Merkury, w którym była rekordowa liczba uczestników (512 osób). W tym okresie duże zainteresowanie i wsparcie otrzymaliśmy od Browaru Fortuna, a szczególnie od jej przedstawiciela Pana Mateusza Adamczyka.
Od 2012 r. nawiązaliśmy współpracę z innymi grupami rowerowymi takimi jak Grupa im. Jana Pawła II z Kościana, KTR Sigma z Poznania, RRR w Golinie, KTR Pałuki Tour z Wągrowca, Ciklo Konin, PTTK Witkowo oraz Stowarzyszenie Rowerowy Wilczyn. Zaczęliśmy jeździć na rajdy w okolice Konina, Poznania, Wilczyna, Szamotuł, Wągrowca, Kościana oraz brać udział w rajdach organizowanych w Pyzdrach, Słupcy, Strzałkowie, Kołaczkowie i Solcu. Wyjeżdżaliśmy na rajdy i wyjazdy kilkudniowe oraz organizowaliśmy co roku kilkudniową wyprawę dla naszych członków (Kaszuby, Borne Sulinowo, Tuchola).
Podjęliśmy trud zorganizowania własnego rajdu dla szerszego grona rowerzystów i w związku z tym 3.06.2012 r. odbył się I Rajd Fortuny (wówczas dwudniowy), w którym brało udział 610 osób. W latach następnych odbyły się następne edycje tego rajdu: w roku 2013 II Rajd Fortuny i w roku 2014 III Rajd Fortuny.
Od 2012 organizujemy co roku Pielgrzymki Rowerowe na Jasną Górę. W 2013 roku naszą pielgrzymką włączyliśmy się w VIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Dzięki naszym staraniom pojechali na nią również KTR Pałuki Tour z Wągrowca, Grupa Solczanie, Żwawe Dziadki ze Śremu, Grupa Rowerowa im. Jana Pawła II z Kościana oraz Klub Turystyki Kolarskiej „Bicykl – 1977” z Ostrowa Wielkopolskiego. W III Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, która miała miejsce w 2014 r. również brały udział zaprzyjaźnione grupy rowerowe.
Od 2013 r. jesteśmy organizatorami drugiego rajdu, mającego charakter zlotu gwiaździstego, pod nazwą Rajd Wrześnian. Odbyły się już dwie edycje tego rajdu: 15.09.2013 r. odbył się I Rajd Wrześnian, a 7.09.2014 II Rajd Wrześnian.
Nasza dotychczasowa praca jako grupy została zauważona i nagrodzona pucharem w 2012 roku na X Wielkopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Rowerowej w Wągrowcu oraz doceniona przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie na podsumowaniu akcji „Rowerem przez Polskę”.
Od 2013 roku coraz częściej braliśmy udział w rajdach i imprezach organizowanych przez zaprzyjaźnione grupy. Bliższą współpracę nawiązaliśmy z Grupą Rowerową im. Jana Pawła II z Kościana, KTR Pałuki Tour z Wągrowca oraz RRR Golina, z którymi spotykaliśmy się na rowerowych wyjazdach integracyjnych lub zabawach tanecznych.
W 2014 roku przekształciliśmy się w klub rowerowy. Dnia 31.03.2014 r. odbyło się zebranie założycielskie Klubu Turystyki Rowerowej „Wrześnianie”, a od 8 kwietnia 2014 oficjalnie zostaliśmy zarejestrowani w Starostwie Powiatowym we Wrześni. Zaczęliśmy wyjeżdżać na coraz dłuższe wyjazdy. Wzięliśmy udział w zorganizowanym przez KTR Pałuki Tour siedmiodniowym wyjeździe „Szlakiem orlich gniazd”. Braliśmy udział w trzech tzw. setkach rowerowych: w Kaliszu, Wągrowcu i Krotoszynie. Braliśmy udział w rajdach organizowanych w Pleszewie, Słupcy, Dominowie, Strzałkowie, Nekli, Koninie, Suchym Lesie, Poznaniu.
Podczas tych kilku lat wspólnego jeżdżenia z różnych powodów zmieniał się skład klubu, ale najczęściej liczba osób wynosiła około 22. Jedni odchodzili, inni przychodzili, a klubowi pozostali wierni członkowie lubiący turystykę rowerową. Wzrosły nasze doświadczenia organizacyjne oraz powiększyło się grono znajomych rowerzystów. Rozszerzyło się terytorium, po którym jeździliśmy obejmując nie tylko Wielkopolskę, ale również bardziej oddalone zakątki Polski (np. Wdzydze Kiszewskie, Częstochowa).
Dzięki dużemu zaangażowaniu prezesa Mieczysława Koczorowskiego pozyskaliśmy kilku sponsorów. Przez okres działalności klubu zmieniały się firmy i instytucje wspierające nas i pomagające w organizacji rajdów (Budar, CPiR, Klub Best, Krispol, Tutti Frutti, Folwark Konny Hermanów, NOWBUD, stowarzyszenie LGD „Z Nami Warto”), ale Browar Fortuna nadal pozostał naszym głównym sponsorem.
Stronę internetową klubu utworzył Jakub Dominik.
Logo klubu zaprojektował Filip Kaliszewski.
Projekt strojów klubowych wykonał Marcin Koczorowski.