Gdy tylko opuściliśmy granice miasta zaczęło mżyć. Pierwszy postój był w Sanktuarium Maryjnym w Biechowie, gdzie Ojcowie Paulini przybliżyli nam historię kościoła i zakonu. Podziwialiśmy wnętrze późnobarokowego kościoła z XVIII w. oraz jego rokokowy wystrój. Dużo ciekawych informacji przekazał nasz prezes, który był tutejszym wieloletnim parafianinem.

Już bez opadów deszczu ruszyliśmy drogą wśród pól do Lipia a następnie Miłosławia. Drugi postój miał miejsce koło neorenesansowego pałacu w Miłosławiu, gdzie zrobiliśmy sobie wspólną fotografię.W dalszej części trasy, jadąc przez Sarnice,  podziwialiśmy piękno czeszewskich  lasów. Po drodze wstąpiliśmy w Czeszewie do drewnianego kościoła św. Mikołaja z 1792 roku. Obok kościoła stała drewniana dzwonnica z tego samego okresu.

Od Orzechowa trasa wiodła lasami, betonową lub piaszczystą drogą. Było ciężko, bo albo trzęsło na betonowych podkładach, albo koła grzęzły w piasku. Kilkakrotnie trzeba było prowadzić rowery. Miało też miejsce kilka niegroźnych wywrotek. Na domiar złego w samym środku lasu zaczął padać ulewny deszcz. Próbowaliśmy przeczekać pod drzewami, ale w końcu przemoknięci ruszyliśmy dalej. Przed Leśniczówką Brzeczka zaczęło się wypogadzać i stanęliśmy na krótko, aby doprowadzić do porządku przemoczone ubrania. W dalszej drodze ubrania schły na nas, bo zrobiło się słonecznie i parno. Od Białego Piątkowa wiodła lepsza droga.

W Winnej Górze podziwialiśmy otoczenie pięknego neoklasycznego pałacu, który stał się własnością prywatną. Dzięki uprzejmości proboszcza poznaliśmy historię kościoła p.w. Michała Archanioła (wybudowanego w 1766 r. a rozbudowanego w 1912 r.). Podziwialiśmy jego barokowe wnętrze oraz kaplicę grobową Jana Henryka Dąbrowskiego z sarkofagiem generała. Dalej droga wiodła przez Pałczyn,  Murzynowo Kościelne i Bardo. Ten rajd ze względu trudną drogę i ulewny deszcz był prawdziwym „chrztem bojowym” dla jego uczestników

Trasa (65km)

Września  -> Kaczanowo  -> Osowo  -> Biechowo  -> Lipie  -> Miłosław  -> Sarnice  -> Czeszewo  -> Orzechowo   -> Leśniczówka Brzeczka -> Białe Piątkowo  -> Winna Góra  -> Pałczyn  -> Murzynowo Kościelne  -> Bardo   -> Września

Galeria zdjęć

Autor: Maria Stępniak